Testy FoodPrint – do badań nietolerancji pokarmowej

Co to jest Nietolerancja Pokarmowa

Nietolerancja objawia się jako nawracające dolegliwości o małym lub umiarkowanym nasileniu, trudne do zdiagnozowania. W takich przypadkach, we krwi można wykryć zwiększoną ilość przeciwciał IgG (immunoglobulina G) przeciwko pokarmom, których organizm „nie lubi”. Ocenia się, że u około 45% populacji można rozpoznać nietolerancję pokarmową.

Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej

  • problemy układu oddechowego, tj. nieżyt nosa, zapalenie zatok, astma
  • problemy przewodu pokarmowego, tj. wzdęcia, zaparcia, zespół nadwrażliwego jelita, biegunki, otyłość
  • problemy skórne, tj. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, wysypki, egzema, pokrzywka
  • problemy z poczęciem lub utrzymaniem ciąży
  • problemy reumatologiczne, bóle mięśni, osłabienie i inne, tj. migreny, zaburzenia koncentracji, autyzm, stany depresyjne, lęki.

Objawy nietolerancji pokarmowej mogą pojawiać się do trzech dni po spożyciu szkodliwego lub nietolerowanego pokarmu i mogą utrzymywać się tygodniami. Np. mleko czy chleb spożyte jednego dnia, mogą powodować ból stawów trzy dni później.

Czy nietolerancja pokarmowa to jest to samo co alergia pokarmowa?

Oczywiście NIE. W przypadku alergii pokarmowej dochodzi do reakcji alergicznej niemal natychmiast po spożyciu niewielkiej ilości alergizującego pokarmu (najczęściej orzechów). Objawami mogą być: rumień skóry, trudności oddychania, niekiedy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego

Alergia pokarmowa występuje rzadko, dotyczy mniej niż 2% populacji i wiąże się z produkcją przeciwciał IgE. Testy na alergie pokarmowe wykonywane są w laboratoriach analitycznych oraz u alergologa.

PANELE

U nas w gabinecie na miejscu wykonuje się test FoodPrint lekarz pobiera krew z żyły  (bardzo cieniutką igłą) i wysyłamy ją do Cambridge Dignostic do Warszawy. Wyniki otrzymują Państwo w czasie maksymalnie 2 tygodni od pobrania.

Wyniki każdego testu omawiane są z lekarzem lub dietetykiem.

Wszyscy Państwo dostają książkę przewodnik pacjenta po nietolerancjach pokarmowych, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat diet w poszczególnych nietolerancjach.

RODZAJE TESTÓW

  • FoodTest 40 -test ilościowy (wynik otrzymujemy w postaci liczbowej) określający stężenie IgG przeciwko 40 antygenom pokarmowym, w odróżnieniu od testu FoodDetective rozróznia białko i żółtko jaja kurzego. Cena 450zł.
  • FoodTest 160 Vegetarian – test ilościowy,panel dla osób na diecie wegetariańskiej, bada ilościowo poziom przeciwciał IgG przeciwko 160 antygenom pokarmowym. Cena 1400zł.
  • FoodTest 110 – to ilościowe badanie IgG przeciwko 109 antygenom pokarmowym, określa nietolerancję pokarmową, np. na gluten, mleko krowie, kozie i owcze. Cena 950zł.
  • FoodPrint 200+ – to najbardziej rozszerzone ilościowe badanie IgG przeciwko 222 antygenom pokarmowym, jak np. miód, aloes, zioła, przyprawy, glony morskie, kazeina i białka serwatkowe mleka. Cena 1550zł.
  • INNE TESTY – wykrywanie przeciwciał przeciwko Candida. Cena 300zł, w połączeniu z innym wysyłkowym testem na nietolerancje pokarmową cena 250zł.

 

TEST… i co dalej?

Aby zapobiec objawom chorobowym, często wystarczy wyeliminować z diety produkty nietolerowane.

Jeżeli test wykaże podwyższone stężenie przeciwciał IgG przeciwko konkretnemu pokarmowi, zaleca się wyeliminowanie go z diety i zastąpienie go innym na co najmniej 3 miesiące.

FOODPRINT i ELISA FOODTEST

są testami laboratoryjnymi, które precyzyjnie mierzą poziom przeciwciał IgG przeciwko określonym produktom.